شنبه تا چهارشنبه ۱۷-۸ ۴۲۰۴ ۴۴۲۰ ۹۸۱۱+
  • FaceBook
  • Instagram
  • FaceBook

کولر

کاهش درجه حرارت و خنک کردن یکی از شاخص های مهم در فرایند تولید خوراک است که سهم بسزایی در افزایش شاخص ماندگاری و بهداشت محصول دارد. این کار که با هدف کاهش گرما و رطوبت از دان های تولید شده انجام می شود، به کمک دستگاه های خنک کننده به نام کولر صورت می پذیرد.
ورودی این دستگاه عبارت است از:

  • محصول تولید شده (خارج شده از دستگاه تولید پلت و یا اکسترودر) که گرم و مرطوب است.
  • هوای محیط

از آنجایی که در مرحله آماده سازیِ مواد در کاندیشنر و همچنین در دستگاه اکسترودر و پلت، حجم قابل توجهی از بخار آب در دمای بالا به مواد خام اضافه شده است، محصول تولید شده با حرارت بالا و درصد قابل توجهی از رطوبت از دستگاه خارج می شود. این رطوبت در صورت باقی ماندن در خوراک تولید شده، می تواند شاخص ماندگاری محصول یا همان PDI (Pellet Durability Index) را کاهش دهد که ضمن افت کیفیت، ذخیره سازی و نگهداری آن در انبار را نیز بسیار مشکل می سازد.
اساس کار کولر، عبور جریان هوای محیط از روی دان پلت به منظور خارج سازی رطوبت افزوده شده در مراحل قبل است؛ لذا با قرار دادن دستگاه کولر در مسیر تولید، خوراک خارج شده از پلت میل یا اکسترودر در درون آن پخش می شود تا با دمیدن هوا به داخل محفظه، گرما و رطوبت محصول گرفته شده و دان پلت های خشک و مناسب آماده شوند.

در گذشته این دستگاه ها تنها در نوع افقی (Horizontal Cooler) تولید می شدند، اما امروزه نوع پیشرفته تر آن ها با نام کولر کانتر فلو (Counter-flow Cooler) به بازار عرضه شده است.

گروه گرما الکتریک به عنوان نماینده رسمی شرکت اندریتز دانمارک، واردات و سرویس دهی به محصولات این شرکت از جمله Counter-flow Cooler را داراست. یکی از مسائل با اهمیت در این نوع از کولر ها “سرمایش تبخیری” نام دارد. در حقیقت یک مکنده در بالای محفظه با مکش هوا با سرعت بسیار زیاد، فشار منفی ایجاد می کند؛ حال به دلیل فشار منفی ایجاد شده هوای محیط از پایین وارد دستگاه شده و از بستر دان پلت های گرم عبور می کند.
از آنجایی که دمای محیط از دمای محصول پایین تر است، عمل انتقال گرما صورت پذیرفته و خوراک، خنک می گردد. در طی این گذر هوا، رطوبت نیز از مواد خارج می شود.
این عمل به صورت مستمر ادامه پیدا می کند و دان پلت های جدید از ورودی بالای محفظه وارد دستگاه می شوند و مسیر بالا به پایین را دنبال می کنند، در عین حال هوا از پایین به بالا در جریان است. به دلیل معکوس بودن این دو مسیر، این دستگاه را کولر کانتر فلو (Counter Flow) می نامند.

از جمله مزایای این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • کاهش دمای محصول از 85 درجه سانتی گراد به حداکثر 5 درجه سانتی گراد بیشتر از دمای محیط.
  • خنک کردن مواد تولید شده جهت سهولت در انبارداری و افزایش زمان نگهداری.
  • فراهم کردن انتقال انرژی مناسب.
  • هزینه های پایین نگهداری و عملیاتی سازی دستگاه.

جهت دریافت و مشاهده کاتالوگ محصول اینجا را کلیک کنید